18 February 2021

Роловано пилешко

Состојки:

  • Пилешко бело месо сечено на шницли
  • 200 гр. шунка сечена на парчиња
  • 200 гр. кашкавал
  • Суво овошје (кајсии, брусница, суво грозје)
  • 200гр. сланина сечена на парчиња
  • Сол и Бибер

Подготовка:

Пилешко бело месо, се толчи како за шницла, се филува по желба ( шунка кашкавал и суво овошје) се прави ролат и се витка во сланина. Се печат на 200 степени во рерна под фолија 30 минути и  уште 15 минути без фолија  да се запечат.

Similar recipes